News for September 2007

acil:/urgent:arkitera.com için bienal mekanlarıbienal venues for arkitera.com


arkitera.com ‘un bienal dosyası için birkaç kare…
some shots for arkiera.com‘s feature on bienal

Posted: September 10th, 2007
Categories: Uncategorized
Tags:
Comments: 1 Comment.

efekt üzerine

Şu sıralar fotoğrafa sürekli artan bir ilginin olduğu kesin.Sayısal görüntüleme tekniklerinin bazı insanları analog fotoğrafa heveslendirdiğini de görmüyor değilim; hatta buna seviniyorum da kendi adıma, belki film bulmak kolaylaşır diye…Ayrıca zaten daha üstünden iki saat geçmeden Cem Çetin’ in bir yazısında1 dediği gibi “deklanşör soğumadan”, fotoğrafları flickr’da ya da o çeşit bir mecrada görmek mümkün. Bu fotoğraflara çok hızlı bakabiliyor olmanın insanları nasıl etkilediği de kafamda çok büyük bir soru işareti ama bu ayrı bir konu. (lütfen bana “geçen günki fotoğrafları hala göremedik” demeyin üzülüyorum).

Yeni gördüğüm örneklerde şöyle bir sorun seziyorum. 3 ya da 4 renk ve baskı tekniği var kökenlerini analog fotoğrafta bazı alternatif proseslerden alan ve gördüğümüz örneklerde bu tarz abartılı baskı tekniklerinin sürekli kullanıldığını görüyorum ama belki de kendi baskılarını yapan bir fotoğrafçı olmaktan bu görselliğin bir efekt şeklinde yerleştiğini görüyorum. O zaman aklıma şöyle bir soru geliyor: Belli bir tekniği her fotoğrafa yaklaşık aynı şekilde uygulayarak anlam yaratmak mümkün mü? Böylesi bir şey ancak fotoğrafa uygulanan etkinin fiziksel olarak ne olduğunu (aşırı pozlama, az pozlama, negatife zarar verme ya da polaroid kullanımı) düşünmek gerekiyor bence, eğer bu düşünce fotoğrafın anlamıyla birleşebiliyorsa fotoğrafın üzerinde bir efekt katmanından farklı birşey oluşabilir ve anlamlı bir bütün olabilir.2 Bahsettiğim efektli fotoğrafların çeşitli internet sitelerinde çok fazla ilgi ve beğeni aldığını da görüyorum ama içerik ve görsellik üzerinde beraber çalışan fotoğrafçıların sayısı hala çok az, böyle yeni birilerini biliyorsanız lütfen bana da gösterin…

1 sanatdünyamız 84
2 aşırı pozlama için Paul Graham’ ın American Night’ ına, polaroid kullanımı içinde JH Engström’ün Herberge isimli kitabına bakılabilir.

Posted: September 2nd, 2007
Categories: Uncategorized
Tags:
Comments: 2 Comments.